Głównym założeniem warsztatów w ramach projektu „Pod Lupą Wyobraźni”, jest edukacja przez sztukę w zakresie tematyki praw człowieka. Projekt promuje szeroko pojętą kulturę praw człowieka, rozumianą jako aktywna postawa obywatelska i kulturowa. Skupia się na rozwoju jednostki poprzez uczestnictwo w akcie twórczym. Zajęcia będą opierać się na różnych formach plastycznych, aby każda z osób uczestniczących mogła odnaleźć swoją drogę do ekspresji twórczej. Na warsztaty zapraszamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

Koordynacja: Anna Dukowska

Informacje i zapisy:

Bogusława Gontarz   | mail: b.gontarz@laznia.pl  | tel. 795 782 827  | fax. 58 305 26 80

HARMONOGRAM PROJEKTU „POD LUPĄ WYOBRAŹNI”  2014: 

I. WAKACJE

Warsztaty fotograficzne „W kadrze: Mój sen, moja inność”

Terminy: 1- 3.07. 2014r., czas trwania 14.00 – 18.00

Miejsce: CEA Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

Osoby uczestniczące: dzieci i młodzież od 13 roku życia

Prowadzenie: Violetta Kuś

Osoby uczestniczące zrelacjonują swoje ostatnie sny i na ich podstawie zbudują kadr fotograficzny. Ich prywatne historie posłużą do zabawy z kompozycją. Artystka zachęci ich do otworzenia na nowe perspektywy poznawcze i ekspresje przez sztukę.

Warsztaty teatralne „Port Art”

Terminy: 30.06 – 4.07. 2014r., godz. 10.00 – 13.00

Miejsce: CEA Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port  / Szkoła

Osoby uczestniczące: dzieci w wieku 6-12 lat

Prowadzenie: Krzysztof Czerny, Iwona Głowińska – Denton

Warsztaty teatralne oparte o metody improwizacji aktorskiej, bazujące na rozwoju osobowości, świadomości ciała i mowy. Artyści zaproszą dzieci do wspólnej zabawy w teatr

w oparciu o Konwencję Praw Dziecka.  Dzięki procesowi uczestnicy będą budować poczucie własnej wartości, szacunku dla innych. Dowiedzą się, że granicą ich wolności jest wolność drugiego człowieka. Wyniki warsztatów zostaną zaprezentowane podczas finałowego spektaklu.

II. CYKL WARSZTATÓW POPOŁUDNIOWYCH I SOBOTNICH

Warsztaty „Prawa kobiet –Prawami człowieka” cykl 6 spotkań

Terminy: kwiecień – czerwiec 2014r., godz. 17.00 – 19.30

Miejsce: CEA Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

Osoby uczestniczące: osoby dorosłe i młodzież

Prowadzenie: Anna „Cze” Czerwińska, Barbara Borowiak, Dorota Pytel/ Fundacja Nasza Przestrzeń

Cykl 6 spotkań dotyczących problematyki gender i obecności kobiet w historii, sztuce, kulturze. Prowadzące pochylą się nad zjawiskiem praw kobiet, macierzyństwa i przemocy domowej.

4.04.2014  „Płeć piękna czyli jaka?”/ Barbara Borowiak

W trakcie spotkania przyjrzymy się medialnemu wizerunkowi kobiet i sposobowi kształtowania świadomości odbiorców na temat ciała, standardów urody przez reklamy. Zastanowimy się jak te obrazy wpływają na nasze postrzeganie siebie i swojego ciała, i co  zrobić, aby zmniejszyć ich wpływ. Będziemy przeszukiwać prasę, telewizję i internet w celu odnalezienia pozytywnych przykładów.

18.04.2014 Traktorzystki i pielęgniarze”/  Barbara Borowiak

Podczas spotkania porozmawiamy o sytuacji kobiet na rynku pracy. Przyjrzymy się temu co znaczy „kobiecy” i „męski” zawód, jak postrzeganie profesji wpływa na proces awansu i przyznawanych wynagrodzeń. Zastanowimy się czym są „szklane domy” w życiu zawodowym kobiet i jak pogodzić życie zawodowe z rodzinnym. Obejrzymy film poświęcony pracy kobiet, w tym słynnym traktorzystkom z okresu PRL’u

9.05.2014  „Moc kobiet” /Dorota Pytel, Fundacja Nasza Przestrzeń

Prawdopodobne każda z kobiet spotka się z przemocą przynajmniej raz w życiu, osobiście lub jako obserwator. Podczas warsztatu prowadząca porozmawia z uczestniczkami  o rodzajach przemocy, jak na nią reagować i gdzie szukać pomocy?

23.05.2014  „Danuta Wałęsa, a prawa kobiet”/ Anna „Cze” Czerwińska

Swoją książką „Marzenia i tajemnice” Danuta Wałęsa otworzyła pole do dyskusji na temat roli i miejsca kobiet w życiu publicznym. Podczas zajęć będziemy dyskutować i zastanawiać się: nad pozycją społeczną  i zawodową kobiet, stereotypowym postrzeganiem ról kobiet; nad ich przedstawianiem w mediach (jak przedstawiane są matki, a jak polityczki); o indywidualnych narracjach kobiet (opowieści Danuty Wałęsy, Jolanty Kwaśniewskiej, Henryki Krzywonos). Przedyskutujemy mit ‚superwoman’ i zastanowimy się nad „ścieżką kariery kobiet”, i nad tym czy Danuta Wałęsa zrobiła karierę?

6.06.2014 Wielkie Nieobecne. Kobiety w historii” / Anna „Cze” Czerwińska

Podczas spotkania prowadząca zada pytania dotyczące uczestnictwa kobiet w historii. Sięgając po fakty z podręczników, pamiętników, książek, szukając kobiecych biografii spróbujemy odtworzyć „herstory” zamiast „history” i przyjrzeć się sobie, z tej perspektywy.

20.06.2014 „Wystarczająco dobra mama”/ Dorota Pytel

Spotkanie będzie poświęcone roli matki w społeczeństwie, o postrzeganiu jej roli przez społeczeństwo i je same. Podczas spotkania będziemy zastanawiać się jak poradzić sobie z takimi uczuciami jak złość, lęk, niepewność, frustracja podczas macierzyństwa.

Warsztaty graficzne „Sztuka praw człowieka”

Terminy: 8,22.02.2014r.,  8,22.03.2014r., 5, 26.04.2014r., godz. 11:00 – 14:00

Miejsce: CEA Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

Osoby uczestniczące: dzieci w wieku 6 – 13 lat

Prowadzenie: Malwina Gruszecka, Martyna Jagieluk

Warsztaty poświęcone tajnikom pracy grafika. W trakcie zajęć, przy pomocy farb i komputerów, osoby uczestniczące stworzą atrakcyjne pocztówki ilustrujące Konwencję Praw Dziecka. Pocztówki zostaną wysłane w świat i będą promować prawa dzieci.

Warsztaty edukacyjne „Narysuj godność”

Terminy: luty – czerwiec 2014r., czas trwania 3 godz. lekcyjne

Miejsce: CEA Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port/szkoły

Osoby uczestniczące: uczniowie szkół gimnazjalnych oraz średnich

Prowadzenie: Marcin Bildziuk, Robert Dukowski (Fundacja Nasza Przestrzeń)

Warsztaty edukacyjne dotyczące problematyki praw człowieka w kontekście sztuki współczesnej dla zorganizowanych grup szkolnych (gimnazja i szkoły średnie). Osoby uczestniczące  poznają różne środki artystycznego wyrazu jakimi posługują się współcześni artyści.  Przybliżone zostaną takie formy działania jak  malarstwo i rysunek,  rzeźba, grafika, obiekt, instalacja, happening czy performance.  Przyjrzymy się sztuce konceptualnej oraz tematom poruszanym przez przedstawicieli sztuki krytycznej.

Warsztaty charakteryzacji filmowej i teatralnej „Port Art”

Termin: 20,27.02.2014r. oraz  6,13,20.03.2014r.,  godz. 17:00 – 20:00

Miejsce: CEA Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

Osoby uczestniczące: dzieci i młodzież od 13 roku życia

Prowadzenie: Karolina Bastrykin

Celem warsztatów było wprowadzenie osób uczestniczących w tajniki technik charakteryzacji filmowej i teatralnej. Artystka zaprosiła osoby uczęstniczące  do świata metamorfozy, gdzie każdy dzięki pracy  nad makijażem mógł odkrywać różne wymiary swojej cielesności. Tematem przewodnim zajęć  było poszukiwanie wielowymiarowości tożsamości ludzkiej, poprzez poznanie różnych możliwości zmiany wizerunku, a także nabranie szacunku dla odmienności oraz różnorodności.

Warsztaty rękodzielnicze „Włóczkowe rewolucje” vol. 3

Terminy: 5,12,19.02.2014r., 5,12,19,26.03.2014r.,  godz. 17:00 – 20:00

Miejsce: CEA Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

Uczestniczki dziewczynki, kobiety i seniorki

Prowadzenie: Projekt Kobiety OK – Ola Romanowska, Katarzyna Rajczyk-Bauć

Cykl warsztatów opierający się na idei budowania dialogu międzypokoleniowego oraz tradycji spotkań kobiet w kręgu. W tegorocznej odsłonie „Włóczkowych rewolucji” artystki zapraszają do stworzenia wspólnie instalacji świetlnej z wykorzystaniem tradycyjnych technik robienia na drutach, szydełkowania i filcowania. Warsztaty zakończą się happeningiem 26 marca 2014 roku.

III. FERIE ZIMOWE

Warsztaty z artystyczną książką obrazkową  – „Marzenia duże i małe ”

Termin: 20 – 24.01.2014r., godz. 10:00 – 13:00

Miejsce: CEA Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

Osoby uczestniczące: dzieci w wieku 6-12 lat

Prowadzenie: Aleksandra i Łukasz Wiese

Współpraca: Fundacja Nasza Przestrzeń i Wydawnictwem TAKO

W tegorocznej edycji warsztatów artyści zaprosili do pracy z książkami  „Wielka księga portretów zwierząt” Svjetlan Junakovića i „Zróbmy sobie arcydziełko” Marion Deucharsa,   które były punktem wyjścia do zabawy twórczej z elementami arteterapii,  ze sztuką dawnych i współczesnych mistrzów. Podczas warsztatów osoby uczestniczące poznały sztukę dawną i współczesną oraz zostały zachęcone do odkrywania własnej tożsamości i indywidualności.

„Port Art” warsztaty muzyczne  -  „Kiedy głos tańczy ciało zaczyna śpiewać”  

Termin: 27– 31.01.2014r.,  godz. 10:00 – 13:00

Miejsce: CEA Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

Osoby uczestniczące: dzieci i młodzież w wieku 8-16 lat

Prowadzenie: Magdalena „Magia” Pasierska/ głos ME Myself & I

Warsztaty muzyczno – wokalne były wprowadzeniem do fizycznego zjawiska śpiewu dzięki przyjrzeniu się budowie narządów mowy i oddychania, mechanizmom wydobywania i kontrolowania głosu. Podczas warsztatów zawierających elementy arteterapii, osoby uczestniczące pracowały nad dykcją, emisją głosu, poznały metody pracy z głosem takie jak: Speech Level Singing Interpretacja; Frazowanie; Akustyczny śpiew a capella; Improwizacja w śpiewie; Skale w śpiewie; Scatt jazzowy. Finałem warsztatów był wspólny koncert.