„POD LUPĄ WYOBRAŹNI” 2015 | Warsztaty Edukacji Artystycznej

Zapraszamy do udziału w czwartej, a zarazem ostatniej odsłonie projektu „Pod Lupą Wyobraźni” w gdańskiej dzielnicy Nowy Port.                 To cykl warsztatów artystycznych odnoszących się do problematyki praw człowieka. Projekt promuje aktywną postawę obywatelską,         propaguje wiedzę o prawach człowieka i aktywuje do uczestnictwa w życiu kulturalnym. Skupia się na rozwoju jednostki zachęcając             ją do twórczego działania z wykorzystaniem różnych form plastycznych. Na warsztaty zapraszamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 – Centrum Edukacji Artystycznej, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

Zapisy i informacje: Bogusława Gontarz/ b.gontarz@laznia.pl/ tel. 795 782 827

Koordynacja: Anna Dukowska

Partner: Fundacja Nasza Przestrzeń

I.FERIE ZIMOWE

Warsztaty muzyczne „HATI”

Termin: 02 – 05 lutego 2015r., godz. 10:00 – 13:00

Uczestnicy: dzieci od 6 do 12 roku życia

Prowadzenie: Rafał Iwański i Rafał Kołacki

Artyści z grupy HATI już po raz trzeci zapraszają do przygody z muzyką. W czasie zajęć dzieci wezmą udział w spacerach dźwiękowych, podczas których poznają środowisko muzyczne dzielnicy, będą eksperymentować z dźwiękami oraz szukać obiektów, które posłużą im do tworzenia instrumentów. Z użyciem materiałów recyklingowych i zaadaptowanych, zbudujemy proste instrumenty. Na wykonanych przez siebie instrumentach zagrają podczas otwartego koncertu  „Dźwiękotwory”, który odbędzie się na zakończenie zajęć.

Warsztaty dla najmłodszych z artystyczną książką obrazkową – „Magia wyobraźni”

Termin: 09 -13 lutego 2015r., godz. 10:00 – 13:45

Uczestnicy: dzieci od 8 do 13 roku życia

Prowadzenie: Łukasz i Aleksandra Wiese

Współpraca: Fundacja Nasza Przestrzeń i Wydawnictwo TAKO

W tegorocznej edycji warsztatów skorzystamy z książek „Zły wilk” Patacrúa i Chené Gómez, „Wielka podróż” Anny Castagnoli i Gabriela Pacheco oraz „Czy dosięgnie?” Taro Miury. Ich treści posłużą do stworzenia scenariuszy filmowych i nagrania filmów w technice animacji poklatkowej.  Dzieci nauczą się używać ogólnodostępnych urządzeń rejestrujących (jak kamera w telefonie, czy ipady udostępnione przez firmę TAKO) do stworzenia własnego filmu oraz montażu w programach do edycji  animacji. Uczestnicy zrealizują własne filmy w technice animacji: plastelinowej, sypkiej  i wycinankowej.

II. WARSZTATY DLA ZORGANIZOWANYCH GRUP SZKOLNYCH

Warsztaty edukacyjne „Narysuj godność”

Terminy: luty – czerwiec 2015r., czas trwania 3 godz. lekcyjne

Grupa wiekowa: gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne

Prowadzenie: Marcin Bildziuk, Robert Dukowski (Fundacja Nasza Przestrzeń)

Warsztaty edukacyjne dotyczące problematyki praw człowieka w kontekście sztuki współczesnej. Podczas zajęć uczestnicy będą uczyli się czym jest empatia i szacunek do innych ludzi oraz zaangażują się w problem ochrony praw człowieka. Poznają przykłady łamania praw człowieka we współczesnym świecie, które będą punktem wyjścia do dociekań nad kondycją „zaangażowanej” sztuki współczesnej, jej różnorodnością i granicami wolności artystycznej . Młodzież pozna wzory sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej, bioart, sztukę krytyczną i współczesne malarstwo. Przekona się o możliwości wpływu aktów artystycznych na otaczającą ich rzeczywistość. 

III. CYKL WARSZTATÓW POPOŁUDNIOWYCH I SOBOTNICH

„Horyzonty sztuki” warsztaty rzeźbiarsko – plastyczne

Termin: 14, 28.03., 11, 18.04 2015 r.,  godz. 11:00-15:00

Uczestnicy: ojcowie z dziećmi 8 -14 lat

Prowadzenie: Ada Majdzińska

Na niesamowitą „przygodę z przestrzenią” zapraszamy wszystkich chętnych ojców i ich dzieci.  Podczas zajęć będziemy odkrywać formy otaczające nas w świecie. Poznamy właściwości materiałów, znaczenie skali i zasady konstruowania kompozycji przestrzennych. Będziemy ćwiczyć abstrakcyjne myślenie i wykorzystywać niekonwencjonalne sposoby na rozwiązywanie problemów.  Zamierzamy pracować w zespole, zacieśniać więzy emocjonalne i poprawiać komunikację między ojcami, a dziećmi, wykorzystując do tego sztukę. Stworzone podczas warsztatów dzieł sztuki zostaną zaprezentowane 18 kwietnia na wystawie w CSW Łania 2 – CEA.

Warsztaty rękodzielnicze – „Włóczkowe rewolucje”

Termin:   25.02, 4,11,18,25.03, 08.04.2015r.,  godz. 17:00 -20:00

Wernisaż: 18 kwiecień 2015

Uczestnicy: dziewczynki, kobiety i seniorki

Prowadzenie: Ola Romanowska i Katarzyna Rajczyk-Bauć („KOBIETY OK”)

Cykl warsztatów rękodzielniczych skierowanych do kobiet w każdym wieku, zarówno nastolatek, jak i seniorek. Podczas tradycyjnych spotkań, uczestniczki nabędą nowe umiejętności manualne. Spotkania są pretekstem do stworzenia międzypokoleniowego dialogu. W tegorocznej odsłonie uczestniczki zbudują parawany z wykorzystaniem tradycyjnych technik robienia na drutach, szydełkowania i filcowania. Warsztaty zakończą się wernisażem 19 marca 2014 roku.

FESTYN DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

FESTIWAL EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ „Pod Lupą Wyobraźni”  

Termin: 18 -19.04.2015r.,  godz. 11:00 – 20:00

Zapraszamy na wielki finał projektu „Pod Lupą Wyobraźni”. Weźmiemy „pod lupę” wszystkie działania jakie wydarzyły się w jego trakcie w Nowym Porcie. Obejrzymy filmy i zdjęcia dokumentujące cztery lata projektu.  Zaprosimy na warsztaty wokalne/ beatbox z  zespołem  ME MYSEL & I, na zajęcia z artystyczną książką obrazkową wydawnictwa TAKO, koncert „Dźwiękotwory”w wykonaniu tegorocznych uczestników warsztatów muzycznych „HATI” z zespołem Hati oraz wystawę parawanów wykonanych podczas „Włóczkowych rewolucji”.

Dzień I/ 18 kwietnia 2015

11:00 – 19:00 Pokaz filmów i zdjęć dokumentujących projekt „Pod Lupą Wyobraźni”

11:00 – 13:30 Warsztaty wokalne oraz beatbox z zespołem Me Myself & I (część I)

14:00 – 15:30 Warsztaty dla najmłodszych z artystyczną książką obrazkową „Marzenia duże i małe”

15:30 – 18:00 Wernisaż podsumowujący  „Horyzonty Sztuki” warsztaty rzeźbiarsko-plastyczne

prowadzone przez Adę Majdzińską

18:00 – Koncert zespołu HATI

Dzień II/ 19 kwietnia 2015

11:00 – 19:00 Pokaz filmów i zdjęć dokumentujących projekt „Pod Lupą Wyobraźni”

11:00 – 13:30  Warsztaty wokalne oraz beatbox z zespołem Me Myself & I (część II)

14:00 – 15:30 Warsztaty dla najmłodszych z artystyczną książką obrazkową „Marzenia duże i małe” 16:00 – 18:00 Happening rękodzielniczy z udziałem uczestniczek warsztatów i widzów

18:00 – Koncert zespołu Me Myself & I